Sıkça Sorulan Sorular


Soru: Ceza infaz kurumunda bulunan yakınımı nasıl ziyaret edebilirim? 

Cevap: Yasada belirtilen yakınlık derecesinde olmanız ve idarece belirlenen saatlerde kuruma gelmeniz halinde yakınınızı haftada bir kez olacak şekilde  kapalı, ayrıca yine ayda bir kez olacak şekilde Aylık açık görüş olarak ziyaret edebilirsiniz. - Belirlenen gün ve saatlerin dışında Makul sebep olması durumunda Cumhuriyet Başsavcılığının yazılı izniyle ziyaret yapabilirsiniz. Görüş yönetmeliğine ulaşmak için...  Tıklayınız.


Soru: Ziyarete gelirken nelere dikkat etmeliyim?

Cevap: Kimlik paylaşım sistemi üzerinden elektronik ortamda kanuni yakınlığı tespit edilemeyenlerin veya hükümlü ve tutuklular ile görüşmek isteyen ancak T.C. kimlik numarası bulunmayan kan ve kayın hısımlarının akrabalık durumlarını, nüfus idarelerinden veya ilgili konsolosluklar tarafından verilen resmi belgeler ile ispatlamaları gerekir.”                                                                                         


Soru: Ceza kurumunda bulunan yakınıma hediye gönderebilir miyim?

Cevap: Dini bayram, yılbaşı veya doğum günlerinde bir kitap veya giysiyi koli yoluyla hediye olarak gönderebilirsiniz.


Soru: Görüş gününde yakınım cezaevinde değilse? 

Cevap: Görüş gününde tutuklu ve hükümlüler hastaneye veya mahkemeye gitmişler ise aynı gün dönüş yaptıkları saatten itibaren mesai saatleri dahilinde görüş yaptırılır.


Soru: Yakınımın ceza infaz kurumunda bulunduğunu nasıl öğrenebilirim?

Cevap: Yakınınız ceza infaz kurumuna alındığının yakınlarına bildirilmesini hükümlü - tutuklu istemesi halinde belirttiği telefon numarası cezaevi görevlilerince aranarak yakınlarına bilgi verilir.


Soru: Ceza infaz kurumunda bulunan yakınım temizlik malzemelerini nasıl temin ediyor?

Cevap: Hükümlü ve tutuklular kişisel ve çevresel temizlikleri ile ilgili maddeleri kurum kantininden temin edebilmektedirler. - Ekonomik nedenlerle temin edemeyenlerin bu tür ihtiyaçları, kurum idarelerince karşılanmaktadır.


Soru: Hükümlü/tutukluya dışarıdan kitap getirebilir miyim ?

Cevap: Evet. Kapalı ziyaret saatleri içerisinde kitap getirilebilir.


Soru: Dışarıdan tutuklu/hükümlüye nasıl eşya gönderebilirim ?

Cevap: PTT aracılığı ile ( lacivert ve yeşil renkler hariç ) Van M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu adresine gönderilebilir. İl içinden ve ilçelerden gönderilen koliler ile her ne surette olursa olsun PTT dışında herhangi bir özel kargo ile gönderilen koliler kesinlikle kabul edilmeyecektir. 


Soru:  Avukat görüş saatleri ne zaman yapılmaktadır ?

Cevap: Hükümlü ile avukatı, meslek kimliğinin ibrazı üzerine, tatil günleri dışında ve çalışma saatleri içinde, bu iş için ayrılan görüşme yerlerinde, konuşulanların duyulamayacağı, ancak; güvenlik nedeniyle görülebileceği bir biçimde, açık görüş usulüne uygun olarak yapılır.


Soru:   Görüş saatimi nasıl öğrenebilirim ?

Cevap: Kapalı Görüş gün ve saatlerini görmek için... Tıklayınız.


Soru:   Yakınıma yiyecek içecek getirebilir miyim ?

Cevap: Adalet Bakanlığının ilgili genelgesinde belirtildiği üzere Hükümlü ve Tutuklular kendilerine verilen iaşe harici ihtiyaçlarını kurum kantininden temin etmektedirler. Dolayısıyla dışarıdan kuruma yiyecek içecek girişi yasaktır. Açık görüş günlerinde hükümlü ve tutuklular daha önceden kantinden temin ettikleri yiyecek ve içecekleri yakınlarıyla görüş yerlerinde tüketebilirler.


Soru:    Yakınımla ne kadar görüş yapabilirim ?

Cevap: Adalet Bakanlığın konuyla ilgili yeni genelgesinde belirtildiği üzere görüş süresi yakınıyla görüşmeye başladığı andan itibaren geçerlidir. Bu görüşmeler yarım saatten az, bir saatten fazla olmaz.


Soru:    Açık görüş günleri değiştirilebilir mi ?

Cevap: Belirlenen kurallar çerçevesinde açık görüş günleri kurum idaresi tarafından belirlenmiştir. Değiştirilemez.


Soru:   Yakınıma hangi eşyaları gönderebilirim ?

Cevap: Her türlü çorap, şalvar ve içerisinde demir bulunan ayakkabı, lacivert, askeri renklerdeki kıyafetler ve deri grubu eşyalar alınmaz.


Soru:   Hükümlü/tutuklulara verilmek üzere alınacak giyim eşyalarının miktarı ?

Cevap: Hükümlü/tutuklulara verilebilecek olan malzeme türleri ve miktarlarını görmek için tıklayınız...


Soru:   Tutuklu/Hükümlülerin yapabileceği telefon görüşmesi hakkında genel bilgiler ?

Cevap: Hükümlü/Tutuklular, haberleşme veya iletişim araçlarından yoksun bırakılma veya kısıtlama cezası ile hücreye koyma cezasının infazı sırasında olmamak koşuluyla, idarenin kontrolünde bulunan ve kurumun uygun yerlerine yerleştirilen telefonlardan yararlandırılır.

VAN M TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU© 2014 Tüm Hakları Saklıdır.
[Son Güncellenme Tarihi - 22.01.2015 ] - Webmaster : Y. EMRE KARAKAYA
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.